Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK
0 items - 0 Kč 0

Piroplazmoza

V článku se dozvíte, co to vlastně ta piroplazmoza je, její nebezpečí, testování a případná léčba.

PIROPLASMÓZA
Piroplasmóza koní (EP) je onemocnění přenášené klíšťaty, které postihuje koně, osly, muly a zebry. Je způsobena jedním ze dvou prvokových parazitů: Theileria equi nebo Babesia caballi. Tyto organismy mohou být přenášeny klíšťaty nebo kontaminovanou krví. Piroplazmóza je endemická v mnoha tropických a subtropických oblastech včetně Afriky, Střední a Jižní Ameriky, Středního východu, Karibiku a částí Evropy, jako je Portugalsko a Španělsko. Proto mnoho koní narozených v těchto oblastech má pozitivní test na piroplazmózu.

PROJEVY
U koně s piro může trvat 5 až 30 dní, než se projeví příznaky onemocnění. Mírné formy koňské piroplazmózy se mohou jevit jako slabost a nedostatek chuti k jídlu. Mezi závažnější příznaky patří horečka, chudokrevnost, hubnutí, žloutenka, oteklé břicho, otoky končetin a ztížené dýchání. V extrémní situaci mohou některé případy přejít až ke smrti. To je však vzácná a neobvyklá situace.

Většina koní s pozitivním testem na piroplazmózu nevykazuje žádné známky onemocnění. To je zvláště případ koní v zemích, kde je piroplazmóza rozšířená, jako je tomu v Portugalsku a Španělsku. Koně budou s největší pravděpodobností v kontaktu s původcem piro ještě jako hříbata na pastvinách a vytvoří si protilátky, které je budou chránit na celý život.

Tito koně, i když mají pozitivní test na piro, nevykazují žádné známky tohoto stavu.

TESTOVÁNÍ
Vzhledem k tomu, že příznaky piroplazmozy jsou velice podobné mnoha jiným onemocněním, je pro stanovení definitivní diagnózy nezbytné laboratorní vyšetření. K určení pozitivního nebo negativního stavu musí být kůň testován zasláním krve do mezinárodně schválené testovací laboratoře. Pozitivní koně májí v séru přítomny protilátky pro Babesia Caballi i Theileria equi.

Koně musí mít pod 30 % protilátek ve všech testech, aby byli považováni za negativní.

LÉČBA 
V oblastech s rozšířeným výskytem jako Portugalsko a Španělsko se  léčba piroplazmózy používá pouze jako prostředek ke zmírnění klinických příznaků. Tyto příznaky se mohou objevit zvláště, když je imunitní systém koně slabší.

Bylo prokázáno, že i když dostupná léčba může pomoci eliminovat přítomnost parazitů u koně, tato léčba má pro zvíře vážné vedlejší účinky, včetně průjmu, intenzivní koliky a dokonce jaterní a ledvinové toxicity. Existuje také vysoká pravděpodobnost, že pokud je imunitní systém koně po dlouhé době cestování ve stresu, hladiny krevního titru mohou během karantény v cílové zemi stoupnout nad 30% přijatelnou úroveň.

Z toho důvodu se nedoporučuje kupovat koně s pozitivní PIROPLAZMOZOU! Mimo Evropu nelze transportovat koně bez testu na piro! 

ZDROJ : American Association of Equine Practitioners
USA Department of Agriculture: Animal and Plant Health Inspection Service

Zanechat komentář