Skip to content Skip to footer
Mon - Fri 8:00 - 18:00 / Sunday 8:00 - 14:00
47 Bakery Street, London, UK
0 items - 0 Kč 0

Základní krmná pyramida koně

Nejjednodušším způsobem, jak vysvětlit základní péči o naše koně, je použití krmné pyramidy. Velkou základnou této pyramidy je zásobování vodou. Kůň vypije v běžný den minimálně 30 litrů vody, v horku nebo těžké fyzické námaze se potřeba přirozeně zvyšuje na 50 litrů a více. To znamená, že každý kůň by měl mít neustálý přístup k čerstvé, čisté vodě bezvadné hygienické kvality.

Přímo nad vodou se nachází objemové krmivo (seno, senáž, sláma atd.) – nepostradatelná součást základního krmiva. Bez denního dostatečného množství objemového krmiva nemůže správně fungovat trávení. Zde se bavíme o cca 1,5 kilogramu na 100 kilogramů tělesné hmotnosti za den. Objemné krmivo stimuluje žvýkací činnost a tím produkci slin a také střevní činnost. Surová vláknina, kterou obsahuje, podporuje zdravou a stabilní střevní flóru.

Koncentrované krmivo je v pyramidě výživy koní nad objemovým krmivem. To znamená koncentrovaná, energeticky a na bílkoviny bohatá krmiva jako jsou různé druhy obilí (oves, ječmen, kukuřice…) a také müsli nebo granule.

Na vrcholu pyramidy základní péče o koně jsou doplňková krmiva jako minerální krmiva nebo cílené doplňky v případě problémů. Přes své místo na malém vrcholu mají velký význam ve výživě koní, kteří jsou ochotni podávat výkony.

Vzhledem k tomu, že základní krmivo a obilí již neobsahují dostatek životně důležitých látek, je třeba požadavky pokrýt rozumným výběrem a individuální kombinací doplňkových krmiv.

Opravdu záleží na množství krmiva pro koně. Například by se mělo podávat jen tolik koncentrovaného krmiva, kolik kůň skutečně potřebuje. V opačném případě se zbytečně zatěžuje metabolismus a může dojít k onemocněním souvisejícím s krmivem.

Zdroj: masterhorse.de

Edit: Anežka Ježková